דלג על בר עליון
בר עליון
דלג על חיפוש
חיפוש
דלג על קטגוריות ניתוחיות
קטגוריות ניתוחיות
דלג על Banners
Banners
זימון תור
דלג על Banners
Banners

email marketing

על קרע במיניסקוס וארטרוסקופיה ברך

ארטרוסקופיה ברך- טיפול בקרע במיניסקוס

 

ניתוחים ארטרוסקופיה של ברך מתבצעים בשל מגוון של סיבות, כשאחת השכיחות ביותר היא  קרע במיניסקוס הנמצא בתוך הברך. קרע במיניסקוס גורם לכאבים בברך, להצטברות נוזלים בברך, להגבלה בתנועות הברך, ולעיתים אף ל"נעילה" של הברך.

 

הטיפול בקרע במיניסקוס בברך הינו בניתוח ארטרוסקופיה של הברך.

 

המיניסקוס בברך ותפקידו

למניסקוס תפקיד חשוב בתפקוד תקין של הברך, אך הוא רגיש יחסית לחבלות, בעיקר לחבלות סיבוביות של הברך. המניסקוס בנוי מסחוס, והוא ממוקם בצידי הברך.

 

 מבנה הברך והמניסקים              מבנה המניסקים בברך- מבט על

                                                
 

בברך קיימים שני  מניסקוסים, חיצוני ופנימי. המיניסקוס עצמו נמצא בתוך מפרק הברך, הוא בנוי מסחוס, וצורתו היא כצורת דיסקית. 

תפקידם של המניסקוסים בברך הוא בלימת זעזועים, נשיאת משקל הגוף, סיוע בייצוב הברך, חלוקת העומסים בין המשטחים המפרקיים, אספקת חומרי סיכה למפרק הברך, ותרומה בהזנת סחוסי המשטחים.

 

 

ניתוח ארטרוסקופיה לטיפול בקרע במיניסקוס

 

להבדיל מניתוחים "פתוחים" בברך שבהם מבוצע בעור חתך ארוך יחסית הגורם לפגיעה משמעותית לרקמות, ניתוחי ארטרוסקופיה ברך לטיפול בקרע במיניסקוס, מהווים התערבות ניתוחית-פולשנית-מינימלית שבהם כל הטראומה הכרוכה בניתוח הינה מינימלית, והם מיועדים לבדיקה ולטיפול במפרק הברך.

                                

                                                                                                                                                   הדגמת קרע במניסקוס

 


באופן טיפוסי, ולאחר תהליך הרדמה, מתבצע בעור בקדמת הברך חתך זעיר באורכו מילימטרים ספורים בלבד. דרך החתך הזעיר מוחדרת לאזור הפגוע מצלמה פייבר-אופטית בקוטר ובאורך של קשית שתייה לערך. מצלמה זעירה זו מורכבת מעדשות זעירות וממערכת תאורה המבוססת על סיבים אופטיים, שמאירים ומגדילים את התצוגה של המניסקוס הפגוע בברך.

 

התמונה המתקבלת מוגדלת ומועברת ומוקרנת על מסך טלוויזיה, והיא מאפשרת למנתחת לראות על המסך את כלל תמונת הברך הפגועה, כולל קרע

במיניסקוס,וכל זאת, עם עירוב ופגיעה מינימליים של הרקמות באזור שמסביב לברך, או של הרקמות שבתוך הברך. טכנולוגיה רפואית זו מאפשרת כיום למנתחת לטפל בפגיעות,לרבות בקרע של המיניסקוס, בטכניקה ארטרוסקופית, במקום בניתוח פתוח שבו מבוצע חתך גדול בעור וברקמות מסביב לברך הפגועה.

הטיפול הארטרוסקופי בקרע במיניסקוס מבוצע דרך חתך זעיר דומה נוסף, דרכו ניתן להכניס לתוך הברך הפגועה מכשירים כירורגיים עדינים , שבאמצעותם ובאמצעות צילום הברך המוקרן על מסך הטלוויזיה, ניתן לפתור ולרפא את הפגיעות הנוספות בברך, ללא צורך בניתוח פתוח, ובדרך כלל גם ללא צורך בחתכים נוספים.

 

במהלך הניתוח תיכרות ד"ר סוזנה הורוביץ את החלק הקרוע במיניסקוס, או, במקרים המתאימים, תתפור אותו חזרה למקומו.

הניתוח הארטרוסקופי בברך  לטיפול בקרע במיניסקוס מתבצע תוך שטיפה בלחץ של המפרק בנוזל פיזיולוגי, הגורם ל"התנפחות" של הברך ומקנה למנתחת חופש תמרון עם המצלמה הזעירה ועם המכשור הכירורגי העדין המוכנס לאזור הפגיעה. לכן, החתכים הזעירים בעור בדרך כלל לא נתפרים, על מנת לאפשר לנוזל הפיזיולוגי להשתחרר מהרקמה התת-עורית ולהתנקז מחוץ לגוף במהלך הימים הראשונים שלאחר הניתוח.


 

לאחר הארטרוסקופיה- התאוששות מהירה וחזרה לחיים פעילים

 

בשל היתרונות המובהקים של הניתוח הארטרוסקופי לטיפול בקרע במיניסקוס, מתבצעים ניתוחים אלה באשפוז יום, כשלאחר ההתאוששות מההרדמה מותר ורצוי להשתמש באופן מיידי בברך שנותחה, והמטופל חוזר לאחר מספר שעות לביתו.

לאחר הניתוח בו מטופל הקרע במיניסקוס, מומלץ בדרך כלל למטופל לחזור באופן מיידי להליכה בדריכה מלאה על הרגל המנותחת, תוך הפעלת עומס רגיל על הרגל כבר ביום הניתוח, וללא עזרת קביים.

 

מומלץ גם למטופל להתחיל מיד בהפעלה עצמית של הברך למירב טווחי התנועה, במהירות המרבית שניתן. תרגול עצמי זה כולל תנועות ליישור מלא של הברך, ולכיפוף מקסימלי שלה, באופן רצוני ויזום.

החזרה לחיים פעילים היא לא רק מטרתו של כל חולה העומד בפני ניתוח ברך, אלא בסוג זה של התערבות ניתוחית-מינימלית, היא מהווה גם חלק חשוב מהטיפול שלאחר הניתוח. הקפדה על כללים אלה לא רק תאפשר לחולה לחזור לחיים פעילים בתוך זמן קצר, אלא היא גם חשובה על מנת לאפשר לספורטאים שבינינו לחזור בהקדם לפעילות ספורטיבית מלאה.

 

דלג על בר תחתון
בר תחתון
דרונט בניית אתרים
כל המידע הכלול באתר זה, הנחזה רפואי או אחר, ניתן כמידע כללי בלבד, והוא אינו מהווה ייעוץ רפואי ו/או תחליף לייעוץ רפואי.
All the information on this site is provided as general information only, and it is not a medical advise
השימוש באתר בהתאם להסכם שימוש.
The use of this site is according to these terms
כל הזכויות שמורות © דר' סוזנה הורוביץ
מגדל מרכז ויצמן | קומה 14 | רח' ויצמן 14 תל אביב-מיקוד 64239
טל: 6347038 03 :Tel| פקס: 9571206 09 :Fax
clinic@knees.co.il
עבור לתוכן העמוד